نام دارو فارسی : پینن-هیدرونوپلاکتون-ریبو نوکلوئیک اسید

نام دارو انگلیسی : Pinen.Hydronoplacton.Ribonucleic acid

علامت اختصاری : PHR160

شکل دارو : Inhaler spray

چگونگی تعیین استراتژی دوز مصرفی با لاترین تاثیر:

رویکرد تعیین دوزاژ مصرفی در محصول فوق باتکیه بر موارد زیر اتخاذ گردید

1.باتوجه به حجم نازل خروجی و پمپ MDI ها و حضور پروپیلانت (گازHFA) و الکل در فراورده غلظت مخلوط اسانس ها و ترکیبات گیاهی در کل MDI حدود 0/3% می باشد. بدیهی است مقدار مجموع مواد محلول قابل دسترس در هر پاف حدود 300mg می باشد که البته طبق اصول علمی بخش محدودی از آن به ریه می رسد.

2.در مورد اسانس ها وترکیبات گیاهی مورد استفاده ، مسمویت 50% عمدتا بین 1تا20 g/kg از وزن بدن انسان ها می باشد و این ترکیبات بسیار safe درنظر گرفته می شوند و دوز مصرفی PHR160 بسیار کمتر از محدوده سمی مورد اشاره می باشد و در حد1000 برابر کمتر از حد مورد سمی اسانس های رایج می باشد.

3.زمان آماده شدن مجدد برای استعمال و یا تنفس محصول فوق 30تا 45 دقیقه می باشد(این مدت زمان بر اساس محاسبات تئوری و الگوریتم های متناسب با میزان ایجاد شبکه های گلایکو پروتئینی موکوس ریه بدست آمده است) که با توجه به این مورد زمان حداکثر فاصله ی 45 و پنج دقیقه تا یک ساعت در ساعات بیداری جهت تجویز و رسیدن به حداکثر دوز ممکن با این محصول پیشنهاد گردید .

taamasrar

مواد موثره:

Sineol Menthol Crocin Safranol Alpha Tojun imol Oleic acid inoleic acid Linolenic Acid و ....

اسید های چرب با زنجیر های کوتاه ،بلند،یگانه و چندگانه که از فراورده های طبیعی موجود در 6 نوع گیاه بروش steam distillation استخراج گردیده است. این گیاهان قبلا همه بصورت مفرده و یا دوگانه و یا سه گانه سابقه مصرف انسانی داشته اند.

نیمه عمر دارو

اغلب مطالعه ها تایید میکنند که اسانسها از راه پوست، دهان و ریه جذب میشوند و از سد خونی- مغزي عبور کرده و با گیرنده هاي سیستم اعصاب مرکزي ارتباط برقرار کرده و اعمال بیولوژیک را القا میکنند. اغلب اجزای اسانس از راه کلیه به فرم قطبی در پی متابولیسم محدود آنزیم فاز یک با چسبیدن به گلوکونات یا سولفات دفع میشوند. براي نمونه پس از تجویز Co2 طریق ریه ها به فرم دهانی منتول، 35 % آن از راه کلیه ها به شکل گلوکورونید منتول دفع میشود. این رویه براي تیمول، لیمونن و اوژنول و دیگر اسانسها هم صادق میباشد. متابولیسم سریع و نیمه عمر کوتاه اجزاي فعال اسانسها، این یقین را ایجاد نموده است که اسانسها تجمع بسیارکمی در بافتهاي بدن دارند.

فارماکوکینتیک داروی phr 160 :

متابوليسم دارو phr 160 کبدی است و از طريق كليه ها و مدفوع دفع مي گردد. از راه استنشاقي، بتدريج از برونش ها جذب و بخشي از داروي بلعيده شده نيز از دستگاه گوارش جذب مي گردد. غلظت سيستميك دارو پس از استنشاق آن بسیار كم مي باشد. اثر دارو پس از 15-5 دقيقه شروع مي شود و30 دقیقه پس از یک استنشاق عمیق به حداكثر مي رسد. مدت اثر دارو یک ساعت است.با توجه به بررسی های بعمل آمده تا کنون اثراتی مبنی بر ورود جدی دارو به گردش خون ملاحظه نشده است و برابر استراتژی تعریف شده در مرحله ساخت، میزان دارو ،با توجه به تاثیر آن بر موضع انجام گرفته است .

تئوری نحوه تاثیر PHR160 در بهبود مشكلات ریوی بیماران COVID-19

برابر منابع معتبر موجود CFTR، نوعی کانال کلریدی تنظیم شونده با CAMP است که سایر کانال‌های یونی را تنظیم می‌کند. CFTR ، هیدراتاسیون ترشحات در داخل راه‌های هوایی و مجاری را از طریق دفع کلراید و مهار برداشت سدیم حفظ می‌کند. اختلال عملکرد CFTR بر اعضایی که مایع مخاطی ترشح می‌کنند مانند راه‌های تنفسی فوقانی و تحتانی، بشدت تاثیر گذار است و ترشحات بی‌آب و چسبنده در ریه‌ها، جلوی کلیرانس مخاطی-مژکی را می‌گیرد. پروتئین CFTR نوعی مجرای پروتئینی است که جریان آب (H2O) و یون کلر (Cl−) را در ریه‌ها کنترل می‌کند. زمانی که پروتئین CFTR بدرستی کار می‌کند یون‌ها براحتی از خلال این مجرا وارد یا خارج می‌شوند؛ اما زمانی که عملکردِ این مجرا دچار نقص می‌شود ، یون‌ها دیگر نمی‌توانند به‌دلیل انسداد مجرا، از سلول خارج شوند و به بیرون بروند و بروز این موضوع در ریه‌ها، موجب ایجادترشحات غلیظ در ریه‌ها می‌شود.در چنین حالتی شبکه های گلایکو پروتئینی موسین ریه تولید یک سنگفرش مستحکم و ژله ای سخت را میدهند که عملا کارکرد آلوئلها را مختل مینماید .در همین ارتباط در مورد بیماری ویروسی کرونا با توجه به کالبد شکافی های انجام شده در چین پزشکان تشریح کننده ،گزارش از نوعی مخاط و ترشحات چسبنده کرده اند که شباهتی به فیبروز نداشته است.شباهت این غلظت ترشحات مخاطی بین بیماری کرونا میتواند این فرضیه را مطرح کند که افزایش رقت ترشحات مخاطی باعث بهبود عملکرد ریوی در این بیماران گردد. داروی PHR160 میتواند با تخریب شبکه گلیکو پروتئینی ایجاد شده، باعث راه اندازی مجدد مجرای پروتئینی گردیده و موجب افزایش رقت موسین شده و نتیجتا افزایش کلیرانس و خلط آوری باعث بهبودی عملکرد ریه و افزایش اشباع اکسیژن شریانی ( spo2)میگردد.

تست های آزمایشگاهی دارو :

تمامی تست هایی که بایستی بر روی افشانه های تنفسی ( گروه اینهالرها) انجام پذیرد، مطابق آخرین فارماکوپه های رسمی دنیا، بر روی این محصول انجام گرفته است.نام آزمونهای انجام شده بر روی این محصول به شرح ذیل می باشد:

  • assay per can
  • assay per puff
  • deposition
  • uniformity of dosage
  • leak
  • pressure test
  • average weight
  • net content
  • water content
  • droplet size

اثر سمیت:

باتوجه به حجم نازل خروجی و پمپ MDI ها و حضور پروپیلانت (گازHFA) و الکل در فراورده ،غلظت مخلوط مواد موثره در کل MDI ،کمتر از 3% می باشد. لاجرم مقدار مجموع مواد طبیعی محلول قابل دسترس برای بافت در هر پاف حدود 300 نانو لیتر می باشد که البته طبق اصول علمی بخش محدودی از آن به ریه می رسد. و همچنین با توجه به اینکه میزان مواد موثره phr160 در حد نانو گرم میباشد قاعدتا هیچگونه اثر سمیتی ندارد.در مورد اسانس ها وترکیبات گیاهی مورد استفاده ، مسمویت 50 درصدی عمدتا بین 1تا20 g/kg از وزن بدن انسان ها می باشد که دوز مصرفی PHR160 بسیار کمتر از محدوده سمی مورد اشاره (یعنی در حد1000 برابر کمتر از حد سمی)می باشد.

عوارض جانبی:

تا این لحظه برابر گزارشات هیچگونه عوارض جدی در حین و یا پس از مصرف گزارش نشده است با این همه بررسی عوارض همچنان در حال ادامه است.

تداخلات دارویی

با توجه به عدم ورود این دارو به گردش خون و متابولیسم بدن قاعدتا از حداقل تداخلات دارویی برخوردار میباشد و برابر منابع موجود به مورد خاصی برخورد نشده است و بدیهی است که مطالعات در این جهت ادامه دارد.

بطور کلی مصرف اسپری PHR160 فقط برای افراد کوید 19 مثبت قابل استفاده است و دستور مصرف با پیشفرض تشخیص مثبت کوید19 میباشد.

سیر بیماری را میتوان به مراحل زیر تقسیم کرد:

خاطر نشان میشود که نمیتوان مرز دقیقی بین مراحل مختلف بیماری تصور کرد و همپوشانی ممکن است وجود داشته باشد. از سوی تغییر فاز به ترتیب مراحل نیست و ممکن است فرد از مرحله یک به سرعت و ناگهانی به مرحله پیشرفته برسد

مرحله صفر:بی علامت/قبل از بروز علائم

اساسا تشخیص بیماری در این مرحله صرفا با تست آزمایشگاهی RT-PCR است که در حین بیماریابی در افراد بیعلامت،. این افراد بعد از مدتی ممکن است علامت دار شوند.

نحوه مصرف اسپری phr160 در مرحله صفر:

بزرگسالان:روزانه چهار بار از ساعت بیداری هر سه ساعت یک پاف .(ترجیحا با استفاده از دمیار)

کودکان:روزانه دو بار از ساعت بیداری هر شش ساعت یک پاف .(استفاده از دمیار الزامی است)

مرحله یک:مراحل ابتدایی عفونت

از نظر شدت بیماری این مرحله به عنوان مرحله خفیف در نظر گرفته میشود. علائم خفیف بصورت تب کمتر از 38 درجه، گلودرد با یا بدون سرفه های خشک، لرز، سردرد، از دست دادن حس چشایی و بویایی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال، بدن درد، ضعف و خستگی مفرط است. این علائم میتواند در هر فرد متفاوت باشد و بیمار یک یا چندین مورد از علائم را داشته باشد. در این مرحله علائم حیاتی نبض، فشارخون و تعداد تنفس ثابت است و SPO2≥93% میباشد، فرد معمولا نیاز به بستری ندارد.

نحوه مصرف اسپری phr160 در مرحله یک:

بزرگسالان:روزانه شش بار از ساعت بیداری هردو ساعت یک پاف . .( استفاده از دمیار الزامی است)

کودکان:روزانه سه بار از ساعت بیداری هرچهار ساعت یک پاف . .( استفاده از دمیار الزامی است)

مرحله دو :فاز تنفسی:

از این مرحله به بعد برای مراقبت و درمان توصیه به بستری در بیمارستان میشود. این مرحله خود به دو قسمت متوسط و شدید تقسیم میشود .

فاز تنفسی متوسط Moderate :

در این مرحله علائم مرحله خفیف با شدت بیشتر وجود دارد. علائم گوارشی و عصبی سردرد شدید گزارش شده است ملاک ورود به این مرحله عبارت است از:

1 . تنگی نفس، احساس درد و فشار در قفسه سینه با یا بدون تب مساوی/بیشتر از 38°C

2 . SPO2 بین 90 % تا 93 %

نحوه مصرف اسپری phr160 در مرحله دو متوسط:

بزرگسالان:روزانه هشت بار از ساعت بیداری هردو ساعت و نیم یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

کودکان:روزانه چهار بار از ساعت بیداری هرسه ساعت یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

فاز تنفسی شدید ) Severe ):

لازم به ذکر است که بروز انواع شدید بیماری در هر زمانی از سیر بیماری ممکن است رخ دهد و بروز آن الزاما مستلزم طی همه مراحل قبلی نیست. در این مرحله نیز طیف علائم بالینی با شدت بیشتر وجود دارد. ملاک ورود به این مرحله عبارت است از:

1 . پیشرفت سریع علائم تنفسی

2 . تاکی پنه RR>30 و تنگی نفس

3 . SPO2<90% ، PaO2/FiO2 ≤300 mmHg

4 . افزایش 4a gradient-A و نیز افزایش درگیری بیش از 50 % از ریه در سیتی اسکن

نحوه مصرف اسپری phr160 در مرحله دو شدید:

بزرگسالان:روزانه ده بار از ساعت بیداری هر یک ساعت و نیم یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

کودکان:روزانه پنج بار از ساعت بیداری هردو ساعت یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

مرحله سه :فاز تشدید التهاب- بحرانی Critical

در این مرحله بیمار نیازمند مراقبتهای ویژه است. همانطور که اشاره شد، بروز انواع شدید بیماری در هر زمانی از سیر بیماری ممکن است رخ دهد و بروز آن الزاما مستلزم طی همه مراحل قبلی نیست. ملاک ورود به این مرحله وجود حداقل یکی از موارد زیر است از:

1 . نارسایی تنفسی: علیرغم درمانهای اکسیژن درمانی غیرتهاجمی SPO2≤88%

2 . بیمار با نشانه های شوک

3 . بیمار نیازمند یا تحت تهویه مکانیکی

4 . بیمار دچار نارسایی چند ارگانی

نحوه مصرف اسپری phr160 در مرحله سه:

بزرگسالان:روزانه 16 بار از ساعت بیداری هر 45 دقیقه یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

کودکان:روزانه هشت بار از ساعت بیداری هر90 دقیقه یک پاف.(استفاده از دمیار الزامی است)

توجه : در این استیج در صورتی این دارو قابل استفاده است که بیمار توان تنفس بدون وسایل کمکی را داشته باشد .

توجه : ساخت شکل دارویی مناسب برای استفاده در دستگاه نبولایزر در دست اقدام است


اطلاعات تخصصی PHR160